Od malička jsme oba milovníci zvířat. Návštěva ZOO pro mě byla vždy velkým svátkem. Možná jsem měla i to štěstí, že jsme doma měli vždy kočky, králíky, morčata, slepice a v neposlední řadě také psa. Ale prvním rodinným psem nebyl hovawart ale anglický kokršpaněl Ben. Ben byl pěkné kvítko, takže když odešel do psího ráje vyvstala otázka pořízení nového psa...hlavně ne kokra. Tak jsme s rodiči bádali a vybrali hovawarta. Ale okolnosti se udály a zadály tak, že jsme si na prvního hovawarta od toho dne počkali 15 let. S odstupem času za to patří dík rodičům, neb jsme byli všichni zaneprázdněni školami a kroužky, tak by byla zase výchova jen na nich.

A jak hovawart k nám do rodiny přišel? Bylo tomu v létě 2008 byl teplý srpnový den, kdy jsem se jela poprvé podívat na hovawartí kuličky za chovatelkou Romanou Marečkovou do Smolných Pecí. V té době jsem neměla absolutně žádné ambice co se týče pokračování v chovu, jediné čeho jsem chtěla docílit bylo vychovat poslušného psa. Zůstala na nás koule všech koulí Noly (Daisy Westbohemia star).

A jak to tak bývá na cvičáku jsme se ze začátku pěkně trápily kdežto na výstavách nám to běhalo. Postupem času mi bylo jasné, že se členem naší rodiny stala vyrovnaná, veselá, přátelská a hlavně rodinná hovawartka!!!! No a bylo by škoda nepokračovat ve šlépějích chovatelů hovawartů, kteří se snaží  již léta docílit vyrovnané povahy psa a honosného exteriéru.

Z historického hlediska mělo právě původem německé plemeno hovawart za úkol být krásné a střežit německé statky.

Naší snahou a cílem je vytvářet předpoklady pro chov vyrovnanách jedinců se zachováním odpovídajícího exteriéru. Velký důraz klademe především na povahu psa, neb není lepší společník než vyrovnaný pes oddaný své rodině....a pokud je i vychovaný, získáte tak nenahraditelného společníka.

Proč název FAI-FAI LEMU? Nebyl to vůbec lehký úkol, vybrat název, který by charakterizoval povahu či temperament plemene hovawart, či místo se kterým jsme nějakým způsobem spjati. A tak po dlouhém vybírání a přemýšlění nám o nos zavadila knížka mladých cestovatelů, a jelikož cestování je naší velkou vášní, a jak už kdysy někdo moudrý prohlásil "kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkěm" vybrali jsme samojské FAI- FAI LEMU což v angličtině znamená "take it easy" a pro nás čecháčky to není nic jiného než "ber život s nadhledem." A rázem jsme tu měli název, který nejlépe vystihuje povahu jak plemene hovawart, tak nás:-)